REKLAMA

REKLAMA

Romaniuk: Nie ma takiej dziedziny, takiej przestrzeni życia, gdzie państwo totalne nie wpycha się na siłę

207

“Władca, czy parlament przeszłości mógł być dobry albo zły, jego władza jednak była na tyle ograniczona możliwościami technicznymi, że kształtowała tylko pewne wycinki życia. Władza współczesna jest rzeczywiście pełna, totalna. Totalizm nie jest niczym innym, jak nowoczesnym absolutyzmem. Nazwa absolutyzm pochodzi od maksymy: “princepsa legibus solutus” – władca jest nie związany z prawem, sam jest źródłem praw”.

Wojciech Wasiutyński

Powyższy cytat, jest nie tylko klarowną analizą rzeczywistości, ale też w niesamowicie trafny sposób demaskuje ludzi (mainstreamowych polityków, dziennikarzy), którzy na co dzień mają gęby pełne wolnościowych frazesów. Niestety nie potrafię zrozumieć tego, dlaczego ludzie tkwią w głębokim przekonaniu, że nasza rzeczywistość charakteryzuje się jakimiś specjalnymi swobodami, skoro rząd (ten, poprzedni, czy każdy inny) ciągle poszerza sfery ingerowania w życie przeciętnego obywatela. Nie ma takiej dziedziny, takiej przestrzeni życia, gdzie państwo totalne nie wpycha się na siłę. Wszędzie są regulacje, wszędzie są obostrzenia, wszędzie są zakazy i nakazy, wszędzie urzędnicy, wszędzie haracze i podatki, a mimo wszystko przekonuje się nas, że czyni się to w imię wolności..

Niestety wychodzi na to, że im więcej mówi się o wolności w środkach masowego przekazu, przekonuje się nas, że ona ciągle się poszerza, tym bardziej powinniśmy podchodzić z nieufnością do tych zapewnień. Smutne jest też to, że na horyzoncie mainstreamu politycznego brak alternatywnego spojrzenia i próby odwrócenia tych tendencji. Dlatego nasza rzeczywistość wymaga większej determinacji od współczesnego człowieka w poszukiwaniu prawdy, w zdobywaniu wiedzy i próbie zrozumienia polityki i gospodarki.

REKLAMA

Jarosław Romaniuk

Jarosław Romaniuk – absolwent studiów I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe, działacz akademicki i narodowy.

REKLAMA