REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

“To wszystko rodzina” czyli genderowe mieszanie w głowach dzieci. Ta niemiecka książka jest na polskim rynku!

765

– Zarówno Benka, jak i Manię, Kubę, Karolę, Julę, Paulę i Lusię łączy jedno: każde z nich ma rodzinę,jakiej nie ma nikt inny na całym świecie. Ta żywa i ciepła książka dostarczy wam ciekawych informacji o różnorodnych formach rodziny. Na pewno znajdziesz w niej historię własnej rodziny i wyjaśnienie, dlaczego jest taka unikalna. Być może dlatego, że taka rodzina jak twoja jest tylko jedna jedyna – tak reklamuje książkę niemieckiej aktywistki genderowej Alexandry Maxeiner “To wszystko rodzina” wydawnictwo “Czarna owca”.

Opis dosyć neutralny, ale tak naprawdę to kolejne narzędzie do robienia sieczki z mózgu najmłodszym. Oryginalna nazwa tej pozycji brzmi w tłumaczeniu: “To wszystko rodzina: o dziecku nowej dziewczyny brata ojca i jego krewnych”. Książka została w 2011 r. nominowana do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis, która jest coroczną nagrodą ustanowioną w 1956 r. przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży w celu nagradzania “wybitnych dzieł literatury dziecięcej”. Jest to jedyna w Niemczech finansowana przez państwo literacka nagroda.

Jak twierdzą niemieccy krytycy, książka przeprowadza dziecko przez “całą masę nietypowych konfiguracji rodzinnych i pokazuje, że w dzisiejszych czasach nie są one wcale tak niezwykłe – właśnie dlatego, że istnieje tak wiele różnych”. Książka zajmuje się także partnerstwem osób tej samej płci. Chodzi o to, aby “zapoznać dzieci od czwartego roku życia z każdą możliwą konfiguracją rodziców samotnie wychowujących dzieci, nawet rodzicielstwem osób tej samej płci z pomocą humorystycznych ilustracji”. Przedstawiając swoją argumentację za nominacją książki do w/w nagrody, niemiecka komisja orzekła: “Mimo wszystko dowcipne przedstawienie sprawy przekazuje dziecku, że każda rodzina jest wyjątkowa – głośna lub dyskretna, leniwa lub ruchliwa, spięta lub wyluzowana”.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement