RMF: Polskie władze za “paszportem szczepionkowym”

Według doniesień RMF Polska jest jednym z krajów popierających wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych. Wśród państw Unii Europejskiej nie ma jednomyślności, a władze niektórych państw zauważają, że takie “certyfikaty” oznaczałyby dyskryminację niezaszczepionych i wprowadzały przymuszanie do takiego zabiegu.

Na szczycie UE wezwano do kontynuacji prac nad wpólnym świadectwem szczepień. Francja i Holandia uważają, całkiem słusznie zresztą, że “paszport” będzie oznaczał zarówno przymus szczepień jak i dyskryminację tych, którzy nie otrzymali “zbawiennego” specyfiku za pomocą igły.

Co najbardziej kuriozalne, na certyfikaty naciskać mają kraje Południa, które żyją głównie z turystyki. Państwa UE zgodziły się, aby Komisja Europejska przygotowała spis minimalnych kryteriów i wymogów. Ma on powstać w ciągu 3 miesięcy, a Bruksela nie chce go nazywać paszportem, ale “certyfikatem medycznym”. Przed wakacjami ma okazać się czy zastąpi on kwarantannę dla przekraczających granice.

Wygląda więc na to, że zaciska się pętla sanitarnego reżimu i ucisku. Dyskryminacja sanitarna popierana jest przed rządy krajów UE, a jeśli wierzyć doniesieniom RMF także przed polskie władze. Czy oznacza to sprowadzenie osób sprzeciwiających się szczepieniom do rangi obywateli 2. kategorii, pozbawionych możliwości podróżowania? Na razie wiele na to wskazuje…

REKLAMA/Advertisement