REKLAMA

REKLAMA

Reszczyński: Tego nie uczą w szkole! Do czego doprowadzi walka cywilizacji? [WIDEO]

414
Wojciech Reszczyński był pierwszym prezenterem Teleexpressu i Wiadomości. Założył i pełnił funkcję prezesa (1992–2002) Radia WaWa. Do 26 lutego 2009 roku był wicedyrektorem Informacyjnej Agencji Radiowej. Od lutego 2012 r. jest członkiem zarządu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współpracuje z “Naszym Dziennikiem”, “Naszą Polską”, “Moją Rodziną”, TVP Historia, PR3 i Radiem Maryja.

Jest autorem książki “Zainspirowany Konecznym”, w której zaprezentował sylwetkę Feliksa Konecznego, historyka i dziennikarza, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji.

REKLAMA

– Patriotyzm, już w samym swoim rdzeniu, zawiera słowo “patria” , czyli ojczyzna (…). Czyli patriotyzm jest to umiłowanie własnej ojczyzny. Drugie słowo, nacjonalizm, to jest umiłowanie własnego narodu, kierowanie się interesami własnego narodu. To słowo zostało zohydzone w ostatnich latach, nacjonalizmy nie są wskazane, nacjonalizmy są źródłem wojen, konfliktów, nieporozumień. Tak mniej więcej przedstawia się nam te nacjonalizmy. Samo to słowo też wymaga wyjaśnienia, “natio”, to też jest łacińskie słowo, naród. Co złego jest w słowie “naród”? Nie ma niczego złego. Tymczasem nazywa się ludźmi pejoratywnie “nacjonalistami”, dając do zrozumienia, że jest to postawa naganna, nieoczekiwana, bo człowiek powinien się kierować jakimś ogólnym humanistycznym dobrem. Jeżeli zaś człowiek kieruje się dobrem swojego narodu, to jest zamknięty, to jest niezrozumiały – mówi prelegent.

REKLAMA