Represjonowani w PRL chcą sprawiedliwości. Do tej pory prezydent był głuchy na ich prośby.

– Byli opozycjoniści proszą prezydenta o wystąpienie z inicjatywą przewidującą rozszerzenie ich uprawnień – pisze dzisiejszy “Nasz Dziennik”. Gazeta podaje, że osoby będące ofiarami politycznych represji zwracały się do prezydenta w tej sprawie, ale ten w ogóle nie odpowiadał na ich prośby.

– Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych już dwukrotnie zwracało się do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskami – czytamy w ND.

REKLAMA/Advertisement

Gazeta pisze, że chodzi tutaj o skierowanie do Sejmu projektu ustawy, który będzie przewidywał zwiększenie świadczeń, jakie otrzymują byli opozycjoniści, możliwość dziedziczenia tego przywileju przez wdowy oraz wliczenie do emerytury w podwójnym wymiarze czasu pobytu w więzieniu czy internowania.

Dawni opozycjoniści w rozmowie z gazetą przypominają, że uprawnionych działaczy będących ofiarami więzień i internowań jest kilka razy mniej niż funkcjonariuszy służb PRL, którzy wciąż pobierają wysokie świadczenia. Wystarczy tutaj wspomnieć dawnych oficerów służb PRL: Wojskowej Służby Wewnętrznej czy Zarządu II Sztabu Generalnego. Gazeta przypomina, że w wyniku represji wielu opozycjonistów straciło zdrowie i możliwość pracy.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl