Co dalej z reparacjami od Niemiec? Poseł Mularczyk o obecnej sytuacji i raporcie w tej sprawie.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że raport dokumentujący straty wojenne, jakie poniosła Polska w wyniku ataku Niemiec w czasie II wojny światowej jest w połowie gotowy. Jego publikacja planowana jest na początek 2019 roku, a parlamentarzysta liczy na “chęć zmycia win za III Rzeszę” i dodaje, że w następnej kadencji Sejmu powinien powstać kolejny taki dokument, który będzie dotyczył szkód i strat wyrządzonych przez Związek Radziecki.

Polityk powiedział, że planowana jest rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w czasie której organ ten ma rozstrzygnąć czy fakt, że nie istnieje droga sądowa do ubiegania się o odszkodowania dla dla ofiar zbrodni popełnionych przez Niemców nie narusza dwóch artykułów Konstytucji RP: art. 30 i art. 35. Dodał, że raport dotyczący dokumentacji strat zadanych przez Niemcy jest w połowie gotowy: “jesteśmy za półmetkiem prac nad raportem o stratach wojennych”.

REKLAMA/Advertisement

Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że ma nadzieję na “zdrowy rozsądek i chęć zmycia win za III Rzeszę, której Niemcy przecież są spadkobiercami”. Gdyby jednak Niemcy nadal utrzymywały, że sprawa odszkodowań jest już zamknięta, to wówczas zdaniem posła PiS niezbędne będzie “zbudowanie koalicji państw poszkodowanych”.

Zapytany o to, czy Polska powinna również domagać się reparacji od Rosji za straty wyrządzone przez Związek Radziecki, powiedział, że podobny raport powinien powstać i w tej kwestii: “Uważam, że w następnej kadencji Sejmu powinien powstać raport o stratach wojennych zadanych przez Rosję sowiecką” – odpowiedział i dodał, że ewentualne wyegzekwowanie odszkodowań od Moskwy może być trudne, gdyż “dzisiejsza Rosja jest krajem, który nie przestrzega prawa i ładu międzynarodowego”.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl