Renacjonalizacja Polskich Nagrań: firma sprzedana przez PO za 8 mln odkupywana może być za 10 razy tyle

Przedsiębiorstwo Państwowe „Polskie Nagrania Muza” powstało w wyniku wielokrotnych przekształceń przedsiębiorstwa zajmującego się od początku swego istnienia nagrywaniem i tłoczeniem płyt gramofonowych.

Od 1 lipca 2005 r. firma była jednoosobową spółką skarbu państwa Polskie Nagrania sp. z o.o. Obecnie siedziba Polskich Nagrań mieści się w Warszawie na Ursynowie przy ul. Okaryny 1. Powojenne budynki przy ul. Płockiej 13 i charakterystyczny biurowiec przy ul. Goleszowskiej 6 (róg Wolskiej) na Woli mają już innych właścicieli. W marcu 2010 r. firma ogłosiła upadłość. W kwietniu 2013 Polskie Nagrania sp. z o.o. postawiono w stan upadłości likwidacyjnej w wyniku nieopłacenia zasądzonego odszkodowania dla spadkobierców Anny German.

REKLAMA/Advertisement

29 stycznia 2015 r. Polskie Nagrania zostały kupione przez Warner Music Poland. Nowy właściciel kupił przedsiębiorstwo za 8,1 mln zł. Oryginały taśm nagraniowych trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego. We wrześniu 2017 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiło do negocjacji z Warner Music Poland na temat odkupienia Polskich Nagrań. Rozmowy prowadzono przez kilka miesięcy i choć pod koniec grudnia wydawało się, że transakcja zostanie sfinalizowana, umowy nie udało się podpisać. Strony mają wrócić do negocjacji w lutym 2018 r.

– Chcemy odkupić Polskie Nagrania za rozsądną cenę, żeby zabezpieczyć to wielkie dziedzictwo polskiej kultury dla przyszłych pokoleń – powiedział wczoraj w Krakowie dziennikarzom wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, cytowany przez PAP.

REKLAMA/Advertisement

Jednak za sprzedane w czasie rządów Platformy Obywatelskiej Polskie Nagrania, Warner Music Poland chce nawet do 80 mln złotych. Taka jest nieoficjalnie cena, o jakiej poinformowano ministerstwo.