REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Religa: Dla Polaków to będzie i tak Marsz Niepodległości

303

Środa była wyjątkowo intensywna dla osób planujących w niedzielę wybrać się na Marsz Niepodległości do Warszawy. Najpierw prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o zakazie organizacji tego zgromadzenia, niedługo później prezydent Andrzej Duda spotkał z premierem Mateuszem Morawieckim, po czym obwieszczono, że zamiast Marszu Niepodległości odbędzie się prezydencki marsz – o tej samej porze i na tej samej trasie.

Prezydent z szefem rządu nie poczekali nawet na rozpatrzenie odwołania przez sąd, jakie w czwartek skieruje Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Wprost padają zarzuty, iż rząd próbuje przywłaszczyć sobie Marsz Niepodległości. Niektórzy nawet podejrzewają skoordynowaną akcję. Czy uda się jednak PiS-owi przywłaszczyć MN?

Według mnie tak się nie stanie, bowiem niezależnie jak niedzielny marsz zostanie nazwany, to dla Polaków nadal będzie to Marsz Niepodległości. Ta marka budowana była przez narodowców przez kilka lat i wydaje mi się, że wiele osób zapamięta niedziele jako przyjście prezydenta Andrzeja Dudy i polityków PiS na marsz narodowców. Trudno, aby było to odebrane na odwrót. Pewnych wartości nie da się bowiem w kilka dni przywłaszczyć – powinni to doskonale rozumieć kibice piłkarscy, którzy nie raz doświadczali dziwnych decyzji działaczy, jak np. zmiana nazwy klubu. Jednak takie działania nigdy nie zyskały trwałości.

Reklama / Advertisement

Działania polityków PiS wyglądają trochę jak chwilowa potrzeba, o 11 listopada 2018 roku robili oni bowiem dużo szumu, ale jak się okazuje niespecjalnie do tej daty się przygotowali. Przyklejenie się do Marszu Niepodległości to w mojej opinii próba uniknięcia kompromitacji. Robione jest to jednak mało elegancko, bo nawet jeżeli prezydent z premierem chcieli pomóc Marszowi Niepodległości, to zwyczajna uczciwość wymagałaby skontaktowania się najpierw z organizatorami.

Niepokoi mnie tylko jedna kwestia, czy jeżeli powstanie mnogość struktur – z jednej strony na szybko zorganizowane do obsługi marszu służby państwowe, z drugiej strony Straż Marszu Niepodległości, co może wywołać chaos. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości do wydarzenia przygotowało się od właściwie roku, Rada Ministrów chce zrobić to w kilkadziesiąt godzin. To trochę przypomina uchwalony dzisiaj dzień wolny w 12 listopada – o tym, że taka data przypada w poniedziałek wiedziano od bardzo dawna, wolne uchwalono jednak dopiero 5 dni przed.

Łukasz Religa

Łukasz Religa – redaktor naczelny Portalu Kujawskiego (www.portalkujawski.pl). Staram się zwiększać zainteresowanie społeczeństwa sprawami publicznymi. Próbuje wdrażać nowe rozwiązania medialne w Internecie.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement