Rekordowo niskie zaufanie Włochów do UE. Rośnie też wrogość do Niemców: „Duszą nas!”

Popularność UE dramatycznie spadła we Włoszech podczas kryzysu koronawirusowego.

Według sondażu przeprowadzonego przez EumetraMR na zlecenie popularnego talk show “Quarta Repubblica” a opublikowanego w poniedziałek,  około 70% Włochów twierdzi, że nie ufa Unii Europejskiej. Spośród nich 49% Włochów jedynie trochę ufa UE, a 21% wcale jej nie wierzy. Zaufanie na poziomie 57 % z 2000 r. stopniało więc niemal dwukrotnie do zaledwie 30 %.

REKLAMA/Advertisement

Wcześniej szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprosiła Włochy za brak solidarności Europy w walce z kryzysem koronawirusowym i obiecała większą pomoc w radzeniu sobie z kryzysem gospodarczym. Ale ten ruch nie zmienił opinii Włochów. 

To, co kiedyś było dla Włochów wartością symboliczną, europejska jedność, stopniowo przekształciło się w byt oddziałujący na nich negatywnie. Krótko mówiąc, przeważa idea, że  UE jest źródłem szkód dla kraju, a nie szansą na spójność i wzajemną pomoc. Ale wrogie uczucia często mają za cel jeden konkretny kraj: Niemcy. 

REKLAMA/Advertisement

70% ankietowanych dochodzi do wniosku, że „Niemcy nas duszą”. Tylko 16%  wyraża przeciwną opinię a 14% jest niezdecydowanych. Ta niekorzystna opinia na temat zachowania Niemiec jest wyrażana we wszystkich kategoriach społecznych, z naciskiem na klasy średnie (od 35 do 55 lat). Popiera ją większość wyborców ze wszystkich partii: z większą intensywnością w Lidze (84%), Braciach Włochach (87%) i Ruchu 5 Gwiazd (86%). Ale popiera ją także wyraźna wyraźna większość wyborców Forza Italia oraz nawet centrolewicowej Partii Demokratycznej – tu już bliżej 50 %.