Reforma Unii według Morawieckiego? Powrót do korzeni i “więcej demokracji”.

Premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym na łamach “Politico” artykule pisze, że Unia Europejska powinna uporać się z trapiącymi ją problemami i wracać do korzeni. Szef polskiego rządu opublikował liczący pięć punktów plan, który ma być remedium na kryzys Unii.

Morawiecki zaznacza, że UE “tkwi w błędnym kole kolejnych kryzysów”. Tutaj wymienia: Brexit, imigrację, terroryzm, spowolnienie gospodarcze oraz dług publiczny. Dodaje, że unijne instytucje odpowiadają na to coraz większą centralizacją.

– Bruksela odpowiada na ten kryzys propozycją centralizacji władzy, odrzuceniem demokracji, transparencji i odpowiedzialności oraz lekceważeniem suwerenności narodowej. To niebezpieczne i błędne podejście – pisze.

REKLAMA/Advertisement

Zdaniem Morawieckiego UE powinna wracać do korzeni, “do wizji unii silnych, wolnych i równych narodów”. Tutaj premier wymienia pięć punktów, które mają pomóc uzdrowić tę organizację; są to walka z nierównościami, wspieranie innowacji i inwestycji infrastrukturalnych, walka z regionalnymi i globalnymi monopolistami oraz wzmacnianie granic zewnętrznych. Szef rządu zaznacza, że państwa członkowskie nie są równo traktowane.

– Niedopuszczalne jest, aby władze UE krytykowały instytucje niektórych krajów za takie same praktyki, które nie budzą zastrzeżeń w innych rejonach. Bruksela często zdradza brak zrozumienia dla sytuacji wewnętrznej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które przeszły piekło II wojny światowej i komunizmu. Zamiast być uczciwym pośrednikiem, instytucje stają się sędziami we własnej sprawie – podkreśla.

REKLAMA/Advertisement

Zdaniem Morawieckiego, rozwiązanie jest proste i oznacza “więcej demokracji”. Premier twierdzi, że więcej decyzji powinno zależeć od państw członkowskich, a mniej od brukselskiej demokracji.

za: DoRzeczy.pl