Red. Michalkiewicz o roszczeniach żydowskich: Forsę trzeba będzie wyłożyć na stół [AUDIO]

– Wypowiedzi izraelskich polityków to była przysługa dla rządu dobrej zmiany, żeby mógł odegrać przedstawienie w obronie godności narodowej – stwierdził w rozmowie z Radiem Wnet red. Stanisław Michalkiewicz, który od wielu lat podnosi temat żydowskich roszczeń.

Komentator i publicysta skomentował wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra spraw zagranicznych Israela Katza, którzy zarzucali Polsce udział w zagładzie Żydów, co doprowadziło do napięć na linii Warszawa – Tel Awiw.

– Myślę, że cyrografy zostały już znacznie wcześniej podpisane. Gdyby nie to, to pan Pompeo nie nawoływałby: no co jest? Dlaczego kompleksowego ustawodawstwa jeszcze żeście nie przygotowali? – powiedział i przypomniał słowa Mike’a Pompeo, amerykańskiego sekretarza stanu, który domagał się od Polski rozstrzygnięcia sprawy restytucji mienia ofiar Holocaustu.

– Nasi dygnitarze są bardzo nieśmiali. Kiedy podczas wizyty w Białym Domu zapytano prezydenta Dudę, czy podczas rozmowy z Donaldem Trumpem rozstrzygnięto kwestię ustawy 447, odpowiedział, że nie. A dlaczego nie? Bo strona amerykańska tego nie zaproponowała. (…) Bez inspiracji strony amerykańskiej pan prezydent Duda do trzech nie potrafi zliczyć – mówił Stanisław Michalkiewicz.

W kwietniu 2018 roku Kongres USA przegłosował ustawę JUST 447, która została szybko podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa. Prawo to daje Departamentowi Stanu możliwość wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu i pomagania im w odzyskaniu żydowskiego mienia bezspadkowego.

– Trudno mi porzucić podejrzenia, że cyrografy już zostały podpisane i teraz żarty się kończą. Mówiąc krótko, forsę trzeba będzie wyłożyć na stół – stwierdził Michalkiewicz. Zdaniem publicysty, Stany Zjednoczone mają “mnóstwo środków”, aby Polskę “postawić do pionu”.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement