REKLAMA

REKLAMA

Ratowali Polaków przed zagładą. Pierwsi bohaterowie uhonorowani dzisiaj medalami „Virtus et Fraternitas”[WIDEO]

449

Dzisiaj w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się po raz pierwszy gala „Virtus et Fraternitas” (Cnota i Braterstwo). To państwowe odznaczenie cywilne zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa.

Medal jest nagrodą dla osób zasłużonych w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r. Do otrzymania medalu nie mają prawa osoby, które uczestniczyły w ww. zbrodniach.

Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pamięci ww. Instytutu; zaś w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego lub zamieszkałych stale za granicą – dodatkowo po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych.

REKLAMA

Wsród uhonorowanych są m.in. członkowie Grupy Berneńskiej, Ołeksandra Wasiejko, Lorand Utassy, Tassybaj Abdikarimow, Zinaida oraz Anatolij Giergiel.

PEŁNA LISTA ODZNACZONYCH tutaj.

REKLAMA

– To specjalne odznaczenia dedykowane za szlachetność, braterstwo, serce, a przede wszystkim za niezwykle ludzką postawę, niezwykły humanizm, okazany w czasach bardzo trudnych, ale także i później za pamięć niezachwianą – powiedział wręczając medal prezydent Andrzej Duda. – Także w okresie, kiedy nie było dobrze pamiętać… Czasem do dzisiaj niektórzy uważają, że nie jest dobrze pamiętać o pewnych zdarzeniach sprzed dziesięcioleci. Ale jednak są ludzie, który mają odwagę tę pamięć przechowywać i dawać świadectwo. Za to wszystko mogłem dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej podziękować, wręczając państwu te odznaczenia i jest to dla mnie – co bardzo mocno chcę podkreślić – ogromny zaszczyt, że mogłem takim osobom i takim rodzinom te odznaczenia wręczyć jako wyraz przede wszystkim pamięci i wdzięczności.

Foto: Ambasada Kazachstanu

 

Ukraińscy sprawiedliwi – pomoc w obliczu rzezi wołyńskiej

REKLAMA