Rafał G. z OMZRiK na 2 lata za kratki. Wyrok jest prawomocny!

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał dzisiaj wyrok w trwającym 2 lata procesie odwoławczym, w którym na ławie oskarżonych zasiadał m.in. współzałożyciel Teatru TrzyRzecze i dyrektor osławionego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Rafał Gaweł, jak podaje białostocki “Kurier Poranny” za m.in. oszustwa ma spędzić 2 lata za kratkami.

– Z wyłudzanych dotacji i pożyczek oskarżony uczynił sobie wygodne życie. Prowadzona przez niego działalność gospodarcza była pasmem niespłaconych długów – te słowa sędzi Aliny Kamińskiej cytuje gazeta. – Przestępstwa, których dopuszczał się oskarżony, nie mogą spotkać się pobłażliwym traktowaniem. Dysponowanie środkami publicznymi wymaga przejrzystości i uczciwości. Tworzył on pozory działalności pro publico bono, a pożyczki i dotacje przyznawane na finansowanie projektów obywatelskich przeznaczał na własne cele.

– Wymierzona kara jest adekwatna do całego spektrum zachowań oskarżonego, jego wiodącej roli w popełnianiu przestępstw, okoliczności czynów i wysokości szkody. Z drugiej strony jako okoliczności łagodzące uwzględniono fakt, że Ośrodek Monitorowania zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych został jednak powołany, a oskarżony choć w niewielkim stopniu, spłacił część należności – czytamy na stronie sądu.

Na interesach z G. stracili partnerzy biznesowi, bank (220 tys. zł) oraz Fundacja im. Stefana Batorego (ponad 100 tys. zł), z której – jak pisze “Kurier” – wyłudził on dotację na projekt walki z dyskryminacją.

Wyrok jest prawomocny.

REKLAMA/Advertisement

za: poranny.pl

Sąd po stronie ONR! Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych musi się podporządkować