REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Radny z Puław: “Chcemy zobaczyć pracujących Romów”. Poseł PO: “To mowa nienawiści!”

1065

Radny Paweł Maj nie po raz pierwszy zajmuje się problemem cygańskim w rodzinnych Puławach. Nie wszystkim jednak podoba się to, iż na swoim oficjalnym koncie na Facebooku “śmie” informować o np. głośnej sprawie pobicia Polaków przez Cyganów, a które to przestępstwo nawet przez wymiar sprawiedliwości uznane za dokonane na tle rasistowskim. Rasizm, rzecz jasna, według demoliberalnych zasad, działa tylko w jedną stronę.

Jak informuje “Dziennik Wschodni”, do miasta zawitali w tym tygodniu posłowie z sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a wśród nich m.in. poseł Tomasz Cimoszewicz (Platforma Obywatelska), syn byłego premiera z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej (w grudniu 2011 r. Włodzimierz Cimoszewicz został skreślony z listy członków SLD).

Cyganie poskarżyli się parlamentarzystom, iż radny Maj “podburza mieszkańców” przeciwko nim, chociaż przejrzenie wpisów Maja na jego profilu facebookowym niczego takiego nie ukazuje. Gdy nie wiadomo, o co chodzi – to zwykle chodzi o pieniądze. Radny Maj zwracał uwagę na nieefektywność programów integracyjnych, za które płacą puławscy podatnicy.

Reklama / Advertisement

– One powinny opierać się na aktywizacji zawodowej, na integracji przez pracę. Chcemy zobaczyć pracujących Romów – cytuje go “Dziennik Wschodni”, dodając iż przytoczył on “dane statystyczne mówiące o tym, że wśród Romów odsetek osób korzystających z opieki społecznej jest znacznie wyższy, niż wśród pozostałych mieszkańców”.

Wspomniany poseł PO uznał to za “mowę nienawiści”.

Radnego poparł obecny na spotkaniu jeden z mieszkańców.

Reklama / Advertisement

– Do Romów płynie rzeka pieniędzy i wygląda na to, że będzie ich jeszcze więcej. Efekty są takie, że jedna osoba poszła na kurs fryzjerski, jedna znalazła pracę. Proponuję ograniczyć te środki i w ten sposób zmusić ich do podjęcia pracy – powiedział.

Ostatecznie interwencja posłów okazała się nieskuteczna. Wymówili się koniecznością odwiedzenia kolejnych miejsc i opuścili Puławy.

Salvini z okazji Międzynarodowego Dnia Romów: Gdyby ciężko pracowali, a mniej kradli – to naprawdę byłoby święto

za: dziennikwschodni.pl

Reklama / Advertisement