REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Pyffel: Pięć spostrzeżeń i refleksji dotyczących Chin

329

Autor wielu artykułów dotyczących Azji, współzałożyciel powstałego w 2008 r. think tanku Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA) oraz b. członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) z ramienia Polski w randze wicedyrektora – Radosław Pyffel – dzieli się na Facebooku swoimi spostrzeżeniami nt. Państwa Środka.

– Zaskoczyła mnie bardzo duża aktywność Białorusi. Sprytnie wykorzystuje ona rosyjskie embargo na europejską żywność do Chin ( Rosja zakazuję jej transferu przez swoje terytorium), konsekwentnie zwiększając swój eksport nad Pacyfik drogą lądową. Buduje przy tym rozpoznawalność i dobrą markę ( np mleko- załączam zdjęcia). Niespodzianka – to pierwsza z uwag.

– Odnoszę wrażenie, że w Chinach Xi Jinpinga coraz bardziej widoczne są przywileje dla wojska – pisze potem. – Pamiętam oczywiście z czasów Hu Jintao samochody z rejestracjami wojskowymi, które cieszyły się wieloma przywilejami, jednak odnoszę wrażenie, przywileje te, nie były tak widoczne w przestrzeni publicznej, jak dziś.

Reklama / Advertisement

Jest też pewien akcent polski, gdyż “w niektórych hubach kolejowych w Chinach można zobaczyć zdjęcie (ustępującego już) marszałka województwa lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego”

Rozległe czwarte spostrzeżenie skupia się na polityce imigracyjnej, która kieruje się zasadą “inspirowania się raczej polityką migracyjną Singapuru, czy Dubaju ( a na pewno nie UE)”, zgodnie z którą “następują powolne zmiany w kierunku polityki selekcyjnej”.

Piąta refleksja, raczej smutna, dotyczy powszechnego wyobcowania się przy pomocy smartfonów.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement