REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Putin wydał rozkaz zestrzelenia tureckiego samolotu pasażerskiego. Na pokładzie znajdowało się 110 pasażerów

1062

W dwugodzinnym filmie “Putin” wyemitowanym wczoraj i dostępnym w rosyjskich mediach społecznościowych, rosyjski prezydent powiedział reporterowi Andriejowi Kondraszowowi, że tuż przed oficjalnym otwarciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r. otrzymał telefon od oficerów sił bezpieczeństwa odpowiedzialnych za imprezę.

– Powiedziano mi, że porwano samolot lecący z Ukrainy do Stambułu, a porywacze domagają się lądowania w Soczi- powiedział Putin w filmie.

Piloci Boeinga 737-800 tureckiej linii Pegasus lecącego z Charkowa do Stambułu poinformowali, że jeden z pasażerów miał przy sobie bombę, a samolot zmuszony został zmienić kurs na Soczi, powiedział Kondraszow. Na pokładzie znajdowało się 110 pasażerów, a na stadionie zgromadziło się ponad 40 tys. osób, aby obejrzeć ceremonię otwarcia. Putin powiedział, że szukał porady od funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i zakomunikowano mu, że plan awaryjny dla tego rodzaju sytuacji wymagał zestrzelenia samolotu.

Reklama / Advertisement

– Poleciłem im: postępujcie zgodnie z procedurami – powiedział Putin, dodając że niedługo potem przybył na miejsce rozpoczęcia igrzysk z przedstawicielami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Po kilku minutach Putin otrzymał kolejne powiadomienie, że był to fałszywy alarm. Pasażer był pijany, a samolot kontynuował lot do Turcji. Kremlowski rzecznik, Dmitrij Pieskow, w niedzielę potwierdził komentarze w filmie.

za: telegraph.co.uk

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement