Putin o “pierwotnie rosyjskich terytoriach” na Ukrainie: To przez utworzenie konfederacji zamiast federacji w ZSRR

Prezydent Rosji stwierdził, iż przy tworzeniu Związku Sowieckiego Włodzimierz Lenin popełnił ogromny błąd, proponując konfederację zamiast federacji dla struktury państwowej komunistycznego organizmu, co pozwoliło grupom etnicznym “uzyskać prawo do odłączenia się”

Jak powiedział Władimir Putin, Moskwa “analizuje” kwestię “pierwotnie rosyjskich terytoriów” na wybrzeżu Morza Czarnego i we wschodnich regionach Ukrainy. Komentarz pojawił się, gdy Putin przemawiał na wczorajszej konferencji prasowej w Moskwie, odpowiadając na pytanie dotyczące jego stosunku do Władimira Lenina. Prezydent Rosji uważa, że ??terytoria “zostały podzielone w taki sposób, że nie zawsze odpowiadały tradycyjnym siedliskom niektórych ludów”.

– Podczas tworzenia Związku Radzieckiego pierwotne terytoria rosyjskie, które w ogóle nie miały nic wspólnego z Ukrainą, całe wybrzeże Morza Czarnego, ziemie zachodniej Rosji zostały przekazane Ukrainie z dziwnym uzasadnieniem “w celu zwiększenia udziału proletariatu na Ukrainie, ponieważ Ukraina była regionem wiejskim” – powiedział.

Putin dodał, że “była to dość dziwna decyzja, ale i tak została podjęta. To wszystko dziedzictwo budownictwa państwowego Władimira Lenina, a teraz się nad tym zastanawiamy”. 

Rosyjski lider ostrzegł jednocześnie Ukrainę przed wszelkimi próbami użycia siły w celu przywrócenia kontroli nad Donbasem.

REKLAMA/Advertisement