Przyznanie Thunberg Pokojowej Nagrody Nobla byłoby “nielegalne w świetle testamentu fundatora nagrody”

Greta Thunberg, 17-letnia szwedzka działaczka na rzecz klimatu, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2020 r. przez dwóch parlamentarzystów ze Szwecji, jak podała wczoraj Associated Press. To już drugi raz, gdy Thunberg zostaje nominowana do tej nagrody. Wcześniej została jedną z czterech laureatek nagrody Right Livelihood Award lub nagrody „alternatywnego Nobla”, a także została uhonorowana tytułem Osoby Roku magazynu “Time” za rok 2019.

Tymczasem jednak swoją opinię wydali członkowie zarządu The Nobel Peace Prize Watch (NPPW). Na jej czele stoją Fredrik Stang Heffermehl oraz Tomas Magnusson. Ten pierwszy to  norweski prawnik, pisarz i działacz pokojowy. Był pierwszym sekretarzem generalnym Norweskiego Stowarzyszenia Humanistycznego. Później zaznaczył swoją pozycję jako pisarz i działacz na rzecz ograniczenia broni nuklearnej. Drugi to były prezes Międzynarodowego Biura Pokoju w Genewie.

REKLAMA/Advertisement

– Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Grecie Thunberg byłoby nielegalne w świetle testamentu fundatora nagrody Alfreda Nobla – oznajmili obaj liderzy NPPW.

– Uważamy, że Greta Thunberg wykonuje niesamowitą pracę i zasługuje na docenienie, ale byłoby lepiej dla niej, gdyby uszanowano oryginalną wolę Alfreda Nobla – stwierdził Heffermehl.

REKLAMA/Advertisement

– Wiele nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dotyczy ochrony środowiska, ale takie dokonania nie mają związku z wizjonerską ideą fundatora nagrody. Można sobie za to wyobrazić, że globalna demilitaryzacja może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – dodał Magnusson.

Fredrik S. Heffermehl w swojej książce “Wola Nobla” przekonuje, że po II wojnie światowej mniej niż połowa laureatów została wybrana zgodnie z testamentem fundatora, zgodnie z którą do grona “niewłaściwych laureatów” można by zaliczyć m.in. Matkę Teresę z Kalkuty, Lecha Wałęsę, Ala Gore’a czy Baracka Obamę, gdyż “nie działali oni na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym”.

REKLAMA/Advertisement