REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

„Przyjaciele” to serial rasistowski i homofobiczny. Są komentarze polskich ekspertów

482

Fala ostrej krytyki spadła na popularny również w Polsce w latach 90. amerykański serial “Przyjaciele”. Od 1 stycznia serial trafił na platformę Netflix. Można obejrzeć wszystkie sezony “Przyjaciół”. Nie wszystkim jednak przypadł on do gustu.

O sprawie piszą Wirtualne Media. Zauważają, że ta krytyka jest spowodowana ogromnymi zmianami, jakie zaszły w przestrzeni kulturowo-społecznej w ciągu tych lat. Pierwszym i podstawowym “grzechem” sitcomu jest oczywiście to, że wszyscy bohaterowie są biali. Czyli rasizm. Pada również zarzut homofobii. Jak piszą Wirtualne Media homofobia objawia się w żartach z postaci Chandlera, który nie chciał być utożsamiany z homoseksualistą (przez fakt, że jego ojciec był osobą transseksualną). Obrywa się postaci Joyea za seksizm i podejście do kobiet. Dostrzeżono również w roli Moniki dyskryminację osób z nadwagą.

Wirtualne Media zapytały kilku polskich ekspertów co sądzą o tej sprawie. Prowadząca na YouTube kanał Catus Geekus Magdalena Adamus skrytykowała… polskie media. Przede wszystkim za to, że cała sprawa została rozdmuchana i nikt nie zadał sobie trudu, aby przyjrzeć się temu zjawisku bliżej. Adamus powiedziała:

Reklama / Advertisement

– Cały gorący news o „niepoprawnych Przyjaciołach” bierze się z kilku wpisów na amerykańskim Twitterze, których w żadnym polskim artykule nikt nawet nie zacytował.

Dodała również krytycznie:

– Nawet pisząc o serialach, powinno się brać odpowiedzialność za swoje słowa, a sposób, w jaki niektóre nasze media relacjonują tę sprawę, pokazuje, że jedyne, o co dbają to hordy podjudzonych fanów w komentarzach, którym komenda „polityczna poprawność” przestawia jakiś pstryczek w głowie.

Reklama / Advertisement

Źródło: Wirtualne Media
Zdjęcie: mat. prasowe

Reklama / Advertisement