Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów: “Wciąż te same kłamstwa, że Żydzi mają za dużo władzy”

Ronald Lauder to przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, spadkobierca założycieli firmy kosmetycznej Estee Lauder.

Jako filantrop wspiera on sztukę, m.in. poprzez Fundację Ronalda Laudera. Fundacja ta stworzyła m.in. sieć kilkunastu żydowskich szkół fundacji prowadzonych w krajach Europy Środkowej. Jedna z nich to Zespół Szkół Lauder-Morasha w Warszawie przy ul. Wawelberga. Szkoły Lauder-Morasha posiadają status szkoły prywatnej na prawach szkoły publicznej. Prócz przedmiotów typowych dla szkół publicznych naucza się tu tradycji i historii żydowskiej, języka hebrajskiego, uczniowie obchodzą żydowskie święta. To właśnie tam uczą się dzieci premiera Mateusza Morawieckiego. W 2018 r. Ronald Lauder wziął osobiście udział (u boku Morawieckiego) w uroczystych obchodach 75 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Lauder ponownie przyjechał do Polski, by wziąć udział w obchodach oswobodzenia obozu Auschwitz. Swoje przemówienie poświęcił kwestii antysemityzmu.

– Wszyscy zastanawialiśmy się, jak tak zaawansowany kraj, który dał nam wszystkim tak wspaniałe osiągnięcia naukowe, tak wspaniałą literaturę, upadł tak nisko, zdeprawował się tak bardzo, że stworzył to, przed czym teraz stoimy: Auschwitz. Trzeba powiedzieć jasno: to Niemcy i Austria stworzyły i przeprowadziły tę straszną operację zła. Praktycznie każdy inny kraj europejski pomagał nazistom wysyłać Żydów do obozów. Zbyt wiele osób i krajów pozwoliło, żeby Auschwitz wydarzyło się (…)  Hitler testował świat i z każdym kolejnym krokiem widział, jaka jest prawda – świata to nie obchodziło. I wtedy wiedział, że może zbudować tę fabrykę śmierci, Auschwitz. (…) Światowy antysemityzm doprowadził do Auschwitz – stwierdził Lauder.

– W roku 2020 słyszymy dokładnie te same kłamstwa, do których uciekali się naziści w ramach swojej propagandy. A mówili: ‘Żydzi mają za dużo władzy, Żydzi kontrolują gospodarkę i media, kontrolują rządy, kontrolują wszystko’ (…). Nigdy nie wyplenimy antysemityzmu. To wirus śmiertelny, który jest z nami już od ponad 2 tys. lat, ale nie możemy zamykać na to oczu i udawać, że tego nie ma, że to się nie dzieje – oświadczył, żądając uchwalenia prawa, które “spowoduje, że piewcy nienawiści znajdą się w więzieniu na długi czas”. 

REKLAMA/Advertisement