Przewodniczący Dumy Państwowej: Polacy pokazują swoją niższość, umniejszając rolę ZSRR i Rosji w II wojnie światowej

Jak podaje agencja RIA Novosti, przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej (niższej izby parlamentu), poseł będącej zapleczem politycznym prezydenta Rosji Władimira Putina partii Jedna Rosja, Wiaczesław Wołodin powiedział, że polskie władze, umniejszając rolę ZSRR i Rosji w II wojnie światowej, pokazują swoją niższość i upolityczniają wynik II wojny światowej.

– W historii świata to kraje satelickie zawsze były podatne na taką retorykę. Na różnych etapach swoich dziejów gorączkowo przeklinały Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, a teraz Rosję. I to tylko po to, by zostać pochwalonymi przez swojego pana. Mamy dobre rosyjskie powiedzenie „Nie pluj do studni, bo możesz później musieć pić z niej wodę” – stwierdził rosyjski polityk.

REKLAMA/Advertisement

Wołodin dodał, że działania polskich władz obrażają pamięć ponad 600 tysięcy żołnierzy i oficerów poległych za ”wyzwolenie Polski”. Wezwał do zapamiętania tego, „bez względu na to, jakie partie i prezydenci dojdą do władzy”.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że żadnych wydarzeń upamiętniających w dowolnym kraju na świecie, które są poświęcone rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej, nie można uznać za pełnoprawne bez udziału przedstawicieli Federacji Rosyjskiej. Wielka wojna ojczyźniana to w radzieckiej i rosyjskiej literaturze i historiografii propagandowy termin określający część II wojny światowej, w której po stronie koalicji antyhitlerowskiej przeciwko III Rzeszy i jej sojusznikom brał udział Związek Radziecki. Obejmuje okres od ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 (operacja „Barbarossa”) do 9 maja 1945 roku (przyjmowana w ZSRR data kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie).

REKLAMA/Advertisement

za: ria.ru