Przemycali imigrantów z Czeczenii; dostali zarzuty. Jest akt oskarżenia dla 22 osób …

Akt oskarżenia przeciwko 22 osobom trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ludzie ci byli zaangażowani w nielegalny przemyt imigrantów z Czeczenii, przez Polskę na Zachód Europy. Według ustaleń prokuratury, za każdego przybysza inkasowali przynajmniej tysiąc euro, a grozi im do 20 lat pozbawienia wolności.

Głównymi postaciami oskarżonymi w tej sprawie są Rosjanie: Kurban M. i Movlat H., którzy w latach 2016-17 mieli kierować dwie, konkurujące ze sobą grupy przestępcze parające się szmuglowaniem imigrantów na Zachód. Oie szajki działały w podobny sposób i korzystały z pomocy tego samego taksówkarza z Terespola i z tego powodu sprawy te połączono.

REKLAMA/Advertisement

– Skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 22 osobom zaangażowanym w proceder organizowania cudzoziemcom, pochodzącym głównie z Czeczenii, nielegalnego przekroczenia granicy RP- mówił prok. Łukasz Łapczyński – rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Kurban M. i Movlat H. angażowali w swój proceder głównie Polaków, którzy odpowiedzą za udział zorganizowanej grupie przestępczej i organizowanie przemytu cudzoziemców z Polski na Zachód Europy. Oskarżonymi są również kierowcy taksówek oraz osoby, które przewoziły przybyszy z Czeczenii po kraju i za granicę.

REKLAMA/Advertisement

Głównym sposobem działania przestępców była tzw. “procedura uchodźcza”, która stosowana jest w czasie udzielania ochrony uciekającym przed wojną. Czeczeni twierdzili, że są uchodźcami i wnioskowali o status uchodźcy. Wtedy wydawano im Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, a na czas rozpatrzenia wniosku przebywali w ośrodku w Terespolu.

Tam przestępcy werbowali chętnych, oczywiście za pieniądze – co najmniej 1000 euro i organizowali przejazd głównie do Francji i Niemiec. Przewozem zajmowali się taksówkarze oraz prywatne osoby. Postępowanie zostało rozpoczęte po tym, jak Straż Graniczna złapała na gorącym uczynku taksówkarza, który przewoził imigrantów na zlecenie Kurbana M. Wedle prokuratury, Rosjanin osobiście rozliczał się z przewoźnikami i imigrantami. Tak samo działała grupa Movlata H..

– Główni podejrzani przebywają w aresztach śledczych. Nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Swój udział w procederze potwierdziła większość taksówkarzy oraz pozostałych kierowców. Wobec nich stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze- dodaje prok. Łapczyński.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej kara wynosi do 10 lat więzienia, a za przemyt ludzi 8 lat. Z powodu faktu, że przestępcy uczynili sobie z przemytu stałe źródło dochodu może im grozić nawet 20 lat za kratkami. Prokuratura ustaliła również, że Kurban M. został już skazany za takie samo przestępstwo na 4 lata i 8 miesięcy więzienia przez niemiecki sąd i za kratkami spędził dwa lata i jest poszukiwany w celu odbycia kary.

Akt oskarżenia wobec dwóch zorganizowanych grup przestępczych pokazuje, że państwo polskie wydaje się kompletnie nie panować nad imigracją. Ile podobnych szajek może działać w kraju? Grupa kierowana przez Rosjan wpadła tylko dlatego, że została złapana na gorącym uczynku, a ilu innych przestępców sprowadza i szmugluje nielegalnych imigrantów do Polski?

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl