Przełomowy wyrok niemieckiego sądu: ZDF ma przeprosić za użycie sformułowania “polskie obozy zagłady”

Oberlandesgericht (Wyższy Sąd Krajowy) w Koblencji nakazał stacji ZDF zamieszczenie przeprosin za to, iż w lipcu 2013 r. telewizja ZDF na swojej stronie internetowej napisała w notce o programie dokumentującym wyzwolenie obozów w Majdanku i Oświęcimiu sformułowanie „polskie obozy zagłady”.

Wyrok ten, co prawda, wydano już na początku listopada ub.r., ale ZDF zamieściła przeprosiny w sposób mało widoczny. Przeprosiny zostały opublikowane na samym dole strony i tylko pod artykułem pt. „Przeprosiny Karola Tendery”. Tendera to były więzień KL Auschwitz Birkenau, który pozwał niemiecką telewizję. Do KL Auschwitz trafił w lutym 1943 r., miał tam numer obozowy 100430. Obecnie jest sekretarzem klubu byłych więźniów niemieckich obozów.

REKLAMA/Advertisement

– Sformułowanie „polskie obozy zagłady” może wywołać u przeciętnego odbiorcy wrażenie, że nie chodzi tutaj tylko o geograficzną lokalizację, lecz także narodową, sugerując, że obozy te były utworzone i prowadzone przez Polaków – czytamy w uzasadnieniu Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji cytowanym przez TVP Info.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement