REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Przejście graniczne ze Strefą Gazy zamknięte przez Izrael. Nie wiadomo na jak długo …

367

Według agencji AFP powołującej się na źródła we władzach Izraela, Tel Awiw zamknął przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie – jedyne dostępne dla zwykłych mieszkańców palestyńskiej enklawy. Przejście ma być otwarte “w przypadkach humanitarnych oraz dla chorych”; obecnie nie wiadomo jak długo pozostanie ono zamknięte.

Informacje te potwierdziły władze Autonomii Palestyńskiej, które podały, że poprzez zamknięte przejście mieszkańcy Gazy mogą wracać do swoich domów. W piątek znów zginęli Palestyńczycy, dwóch demonstrantów zostało zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy w czasie protestu przy granicy Strefy Gazy i Izraela.

Trwające co tydzień protesty trwają nieprzerwanie od marca. Palestyńczycy nazywają je “Wielkim Marszem Powrotu”, co odnosi się do ich żądań; chcą oni powrócić do swoich domów znajdujących się na terytorium Izraela, które opuścili lub zostali zmuszeni do opuszczenia w 1948 roku kiedy powstało państwo żydowskie. W demonstracjach zginęło ponad 170 osób, którzy zostali zastrzeleni przez izraelskie wojsko i siły bezpieczeństwa.

Reklama / Advertisement

W zeszłym tygodniu władze Izraela otworzyły przejście graniczne ze Strefą Gazy w Kerem Szalom, na południu enklawy, gdzie odbywa się handel. Pozostawało ono zamknięte od miesiąca. Z kolei Egipt, który graniczy ze Strefą Gazy od południa zdecydował, że ze względu na islamskie Święto Ofiarowania przejście graniczne w Rafah będzie otwarte w niedzielę 19 sierpnia. Przez większość czasu pozostaje ono zamknięte.

za: onet.pl

Reklama / Advertisement