Przedsiębiorcy bronią złotówki i piszą do premiera: Własna waluta to fundament polskiej niepodległości

Przedstawiciele organizacji, które zrzeszają przedsiębiorców zareagowały na kolejne, pojawiające się w przestrzeni medialnej głosy o rzekomym pozytywnym stosunku Polaków w kwestii wprowadzenia euro w naszym kraju. Ludzie biznesu w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego podkreślają, że to własna waluta pomogła Polsce przejść kryzys finansowy i jest ona gwarantem naszej niepodległości.

– Panie premierze, my polski biznes reprezentowany przez polski kapitał chcemy pozostać przy złotym. To nasza rodzima waluta. Jeden z symboli naszej niepodległości, której setną rocznicę odzyskania tak radośnie obchodzimy w tym roku. To właśnie złoty pomógł polskiej gospodarce przejść suchą nogą przez zawieruchę światowego kryzysu finansowego. Kiedy kraje eurostrefy przeżywały głęboką recesję, Polska głównie dzięki złotemu uniknęła gospodarczego załamania – powiedział Piotr Hofman, prezes Rady Gospodarczej Wolnego Słowa.

REKLAMA/Advertisement

Z kolei prezes Izby Polskich Przedsiębiorców – Piotr Barełkowski zaznaczył również podkreślił wagę waluty narodowej w gospodarce: “Własna waluta oznacza niezależność. Nikt nie widzi i nie rozumie tego lepiej, niż polscy przedsiębiorcy” – i dodał:

– Widzimy konkretnie, dowodnie w naszej codziennej pracy, że złoty jest nieodzownym warunkiem rozwoju tych firm i jest nieodzownym warunkiem rozwoju Polski, a wręcz elementem niepodległości Polski. Kuriozalna nam się wydała teza jednego z polityków, który twierdził, że euro powinno być wprowadzone na stulecie niepodległości – mówił Barełkowski.

REKLAMA/Advertisement

Głosy przedsiębiorców były po części odpowiedzią na pomysł skompromitowanego, byłego lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, który rzucił pomysł, aby 100-lecie niepodległości Polski okrasić przyjęciem euro. Na szczęście, przeciwnego zdania jest większość Polaków, co wskazują sondaże i badania opinii publicznej.

za: radiomaryja.pl