Przebudzenie Niemieckich Patriotów – nowa partia polityka, który odszedł z Alternatywy dla Niemiec

Alternatywa dla Niemiec zmaga się z kolejnym rozłamem po tym, jak jeden z prominentnych członków partii potwierdził w piątek, że odszedł z AfD, by założyć konkurencyjną partię.

Poseł do Landtagu Andre Poggenburg – w latach 2014-2018 będący szefem AfD Saksonia-Anhalt – powiedział niemieckiej agencji informacyjnej dpa, że ??jego nowy ruch ma szansę na wejście do Landtagu w najbliższych wyborach regionalnych. Polityk w dużej mierze przyczynił się do oszałamiającego wyniku wyborczego Alternatywy, gdy partia zdobyła prawie jedną czwartą głosów w Saksonii-Anhalt w 2016 r.

43-latek zrezygnował ze stanowiska lidera regionalnego w ubiegłym roku, po tym, jak nazwał Turków “woźnicami wielbłądów”, a imigrantów o podwójnym obywatelstwie “bezdomnym motłochem, którego już nie chcemy”. W wywiadzie dla dziennika “Die Welt” Poggenburg stwierdził, że AfD ostatnio dba o polityczmą poprawność obawiając się, by nie została poddana obserwacji ze strony służb specjalnych, w szczególności Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (Bundesamt für Verfassungsschutz, BfV). We wrześniu ub.r. ministerstwa spraw wewnętrznych Bremy i Dolnej Saksonii ogłosiły, że przyglądają się działalności młodzieżówki partyjnej – Junge Alternative.

Nowa partia, nazwana została Przebudzeniem Niemieckich Patriotów (Aufbruch deutscher Patrioten). Jako logo przybrała niebieski kwiat chabra bławatka. Krytycy od razu zarzucili, że był on używany przez ruch Georga von Schönerera, który na przełomie XIX i XX w. tworzył w rodzinnej Austrii pangermański ruch. Prezentowana przez niego ideologia znacząco wpłynęła na młodego Adolfa Hitlera oraz formułę działania NSDAP. Sam Hitler określił go jako myśliciela “wspaniałego i głębokiego”. Przypisuje mu się autorstwo pseudo-średniowiecznego pozdrowienia “Heil!”. Schönerer nazywany był przez swoich popleczników “führerem”. Oba te słowa na stałe weszły do słownictwa używanego przez zwolenników ideologii nazistowskich. Potem, w latach 30-tych wizerunek bławatka był symbolem austriackich nazistów do momentu Anschlussu – czyli wcielenia Austrii do III Rzeszy w 1938 r.

Powstanie Przebudzenia Niemieckich Patriotów jest czwartym ugrupowaniem rozłamowym, które wyłoniło się z Alternatywy dla Niemiec od czasu jej powstania w 2013 r. W 2015 roku założyciel AfD, Bernd Lucke, został przewodniczącym nowo powołanego Sojuszu dla Postępu i Przebudzenia, które pod koniec 2016 r. przyjęło nową nazwę Liberalno-Konserwatywni Reformatorzy (Liberal-Konservative Reformer, LKR). Lucke jest jedynym europosłem LKR.

Była współprzewodnicząca Alternatywy dla Niemiec (obok Jörga Meuthena), Frauke Petry, opuściła partię tuż po wyborach do Bundestagu we wrześniu 2017 r. i obecnie kieruje Partią Niebieską (Die blaue Partei), która ma dwoje posłów do Bundesstagu i kilku w Landtagach.

REKLAMA/Advertisement

W tym samym roku lider AfD w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Bernhard Wildt, wycofał się z partii i utworzył własne ugrupowanie o nazwie Obywatele dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego (Bürger für Mecklenburg-Vorpommern, BMV), które w tym landzie ma czterech posłów w Landtagu.