REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Protestancka wspólnota organizuje “szybkie randki” dla uchodźców i niemieckich seniorów

558

W Bad Vilbel – mieście uzdrowiskowym w Niemczech (w kraju związkowym Hesja, graniczącym z Frankfurtem nad Menem) dwie wspólnoty protestanckie utworzyły jesienią 2015 r. stowarzyszenie “Flüchtlingshilfe – Willkommen in Bad Vilbel (Pomoc dla Uchodzców – Witamy w Bad Vilbel). Liczy one obecnie około 170 członków.

Obecnie w Bad Vilbel mieszka prawie 450 uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Jak informuje strona organizacji, “promowanie ich integracji z naszym społeczeństwem i ułatwianie im wejścia do nowego środowiska stanowi centrum działania działalności klubowej”.

Jak dalece ta swoista integracja jest posunięta, niech świadczy fakt że – staraniem byłej prezes Angeliki Ungerer (która obecnie koordynuje zajęcia rekreacyjne dla uchodźców w stowarzyszeniu) oraz pastora Sörena Sommera – po niedzielnym nabożeństwie w świątyni organizowane są tzw. szybkie randki. Stoliki w sali parafialnej wspólnoty parafialnej są zsuwane w trzy długie rzędy. Po jednej stronie siadają bliskowschodni migranci, po drugiej mieszkańcy miasta, głównie seniorzy. Co prawda organizatorzy twierdzą, że niekoniecznie chodzi o to co zwykle w takich randkach chodzi, a głównie o wzajemne poznanie się starych i nowych mieszkańców. Zważywszy jednak na niejednokrotne doniesienia prasowe o przypadkach zdobywania w ten sposób obywatelstwa i szybkiego porzucania małżonków zaraz po otrzymaniu paszportu, można w to poważnie wątpić.

Reklama / Advertisement

za: fr.de

Reklama / Advertisement