Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawi aktywistom Greenpeace zarzuty z art. 178b. k.k. Grozi im do 5 lat więzienia [WIDEO]

Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej dwóch działaczy Greenpeace, którzy blokowali w gdańskim porcie statek z węglem z Mozambiku, stanie przed sądem.

Zatrzymanym przez Morski Oddział Straży Granicznej aktywistom z żaglowca “Rainbow Warrior III”: hiszpańskiemu kapitanowi jednostki oraz pływającej na pontonie Austriaczce Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawi zarzuty z art. 178b. kodeksu karnego.

Przepis ten stanowi, że „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Jak powiedziała TVP Info rzeczniczka prokuratury Grażyna Wawryniuk, nie będą oni doprowadzani do prokuratury na przesłuchanie. Mają zostać przesłuchani w obecności tłumaczy a potem zwolnieni. Dochodzenie prowadzi Morski Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdańsku.

REKLAMA/Advertisement

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement