Prokurator Generalny zapowiedział kasację od wyroku w sprawie sprawcy śmierci 3-letniego dziecka

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział wniesienie kasacji od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi w sprawie gwałciciela, który doprowadził do śmierci dziecka. Sąd obniżył karę pozbawienia wolności dla sprawcy z 25 do 15 lat. Zapadły 5 lutego 2020 r. wyrok Prokurator Generalny ocenił jako szokujący.

Przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi rozpoznano apelację dotyczącą gwałtu i doprowadzania do śmierci trzyletniego chłopca przez obywatela Kanady i Portugalii. Pod nieobecność matki zajmujący się dzieckiem mężczyzna brutalnie je zgwałcił i pobił, uderzając w głowę swojej ofiary z potężną siłą. Wskutek uderzenia chłopiec doznał rozległych obrażeń czaszkowo-mózgowych, skutkujących m.in. ostrym masywnym krwiakiem przymózgowym podoponowym oraz złamaniem w obrębie kości pokrywy czaszki. U dziecka stwierdzono również szereg obrażeń tułowia, jamy brzusznej i kończyn górnych. Obrażenia te doprowadziły do śmierci małoletniego.

Prokurator przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi domagał się zmiany przyjętej przez sąd I instancji kwalifikacji prawnej i zakwalifikowania czynu popełnionego przez oskarżonego na zbrodnię zabójstwa w związku ze zgwałceniem. Za ten czyn prokurator żądał wymierzenia sprawcy kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Rozpatrujący apelację sędzia Krzysztof Eichstaedt odrzucił apelację prokuratorską i złagodził orzeczoną przez sąd I instancji wobec sprawcy karę z 25 lat pozbawienia wolności do 15 lat pozbawienia wolności. Sędzia utrzymał kwalifikację prawną czynu jako pobicie ze skutkiem śmiertelnym zamiast zbrodni zabójstwa.

Onet podał dzisiaj, że “Krzysztof Eichstaedt 1 lipca 2018 r. znalazł się wśród 134 sędziów, których Zbigniew Ziobro powołał jako sędziów dyscyplinarnych”.

REKLAMA/Advertisement