REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prof. Chodakiewicz: Własność prywatna jest podstawą wolności [WIDEO]

370

Przedstawiamy wypowiedź prof. Marka Jana Chodakiewicza na temat tradycyjnych elit oraz stosunków majątkowych w Polsce po 1989 r.

Wykładowca przyznał, że również jego rodzina utraciła nieruchomości w ramach represji po powstaniu styczniowym.

– W tej chwili, i to jest bardzo ważna sprawa, nie ma ciągłości. Własność prywatna jest podstawą wolności – przypomniał prof. Chodakiewicz. – Moja uczelnia (The Institute of World Politics – przyp.red.) nie przyjmuje ani centa pod podatników. Utrzymujemy się w 30 % z czesnego, a w 70 % z datków. Moja uczelnia jest jedyną tego rodzaju na świecie. Uczymy dyplomatów, specjalistów od obronności oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu na poziomie podyplomowym. Nie istnielibyśmy, gdyby nie było własności prywatnej i kontynuacji tradycji patriotycznej.

Reklama / Advertisement

Prof. Marek Jan Chodakiewicz to polsko-amerykański (posiada obywatelstwa obu krajów) historyk, profesor w The Institute of World Politics specjalizujący się w badaniu stosunków polsko-żydowskich, tematyki Holocaustu oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej XIX–XX wieku. Profesor zasiada m.in w radzie historycznej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Zapis całego spotkania:

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement