Prof. Żaryn: Roman Dmowski był nauczycielem, który dotarł do wszystkich warstw społeczeństwa [WIDEO]

– Roman Dmowski to rzeczywiście postać tak wybitna, że trudno jest o niej opowiedzieć w formie zamykającej. Jego życie było zdominowane przez myślenie. Jeśli byśmy szukali pojęcia, który nam scharakteryzuje jego postać to jest to człowiek rozumu – mówił o twórcy i wieloletnim liderze obozu narodowego z okazji rocznicy jego śmierci prof. Jan Żaryn.

– Inteligencja ma misję do spełniania, ma służyć. Ma być nauczycielem, który dociera do wszystkich warstw społeczeństwa. To jest wielkie dzieło, które stworzył Roman Dmowski – dodał historyk.

REKLAMA/Advertisement

Jan Żaryn jest historykiem, zajmującym się w szczególności historią Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, historią obozu narodowego oraz dziejami emigracji politycznej po 1945 r., nauczycielem akademickim, profesorem nauk humanistycznych. Jego publikacje ukazały się m.in. w „Acta Poloniae Historica”, „Kwartalniku Historycznym”, „Biuletynie IPN”, „Przeglądzie Katolickim”, „Ładzie”, „Gazecie Niedzielnej” w Londynie, „Gazecie Polskiej”, „Arcanach”, „W Sieci”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Więzi”. W 2015 r. po raz drugi wystartował do Senatu z ramienia PiS, uzyskując mandat senatora IX kadencji w okręgu nr 40.

REKLAMA/Advertisement