REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prof. Żaryn: Muzeum POLIN powstało na szczątkach brutalnie zamordowanych w KL Warschau [AUDIO]

849

– Muzeum POLIN prawdopodobnie zostało postawione na ludzkich szczątkach – powiedział dzisiaj w Radio Wnet senator prof. Jan Żaryn. – Moim zdaniem o tym doskonale wiedziano. Ja zresztą też się o tym dowiedziałem i próbowałem upublicznić ten fakt, no ale zagrożono mi zwolnieniem z pracy.

– Miejsce to nie jest uwolnione od następstw historycznych, ponieważ w tym miejscu dokładnie stoi teraz muzeum POLIN. Warto wiedzieć ze budynek ten został postawiony w miejscu gdzie najprawdopodobniej już na zawsze pozostanie tam nie tylko pamięć, ale też ludzie, którzy zostali niegdyś brutalnie zamordowani a w krematoriach spalono ich szczątki – powiedział historyk.

Reklama / Advertisement

KL Warschau był niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym, działającym na terenie Warszawy w czasie II wojny światowej, uznawanym za jeden z elementów “zniszczenia polskiego miasta Warszawy” w ramach planu Pabsta. Obóz KL Warschau założono na podstawie decyzji Heinricha Himmlera z 16 lutego 1943 roku, jednak zorganizowano go dopiero w maju 1943 roku, już po upadku powstania w getcie warszawskim. Liczba ofiar KL Warschau jest szacowana na ok. 20 tys., w tym ok. 10 tys. Polaków.

Dziennik Narodowy poleca