Prof. Żaryn: Dmowskiemu i Paderewskiemu zawdzięczamy zwycięstwo w I wojnie światowej i umiędzynarodowienie sprawy polskiej [WIDEO]

W ubiegłą niedzielę – 28 czerwca – przypadła 101 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, dokumentu dającego uznanie międzynarodowe niepodległego państwa polskiego. Z uwagi na wybory ta rocznica przeszła bez większego echa, wracamy do niej za sprawą wywiadu jakiego udzielił Mediom Narodowym prof. Jan Żaryn.


W tym roku powołano do istnienia Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, osób które 28 czerwca 1919 roku ratyfikowały w imieniu Polski Traktat Wersalski. Obowiązki prezesa Instytutu pełni prof. Jan Żaryn, z którym okolicznościowy wywiad przeprowadziła dr Anna Mandrela z Mediów Narodowych.

– To są ci ojcowie naszej niepodległości, którym zawdzięczamy zwycięstwo w I wojnie światowej i umiędzynarodowienie tak sprawy polskiej, żeby ona znalazła się we właściwym miejscu, po stronie Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, czyli po stronie tych państw, które rozstrzygnęły wynik I wojny światowej – podkreślał szczególną rolę Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn. – Przy całym szacunku dla innych koncepcji odzyskiwania niepodległości, gdzie także byli polscy patrioci, ale się pomylili ci polscy patrioci, którzy postawili na Austro-Węgry, na Niemcy, którzy postawili tylko na tworzenie formacji zbrojnych. Oni są godni szacunku, natomiast nie są na pewno odpowiedzialni za sukces w Wersalu w 1919 roku.

Zdaniem prof. Żaryna o tych postaciach powinniśmy pamiętać w sposób szczególny 28 czerwca. Jednocześnie wyraził on pogląd, że dobrze by było, abyśmy więcej uwagi poświęcali upamiętnianiu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego.

Łukasz Religa

REKLAMA/Advertisement