REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prof. Żaryn chce … ekshumacji w Jedwabnem! Zaskakujące słowa senatora PiS …

1250

W sytuacji, kiedy cały obóz Prawa i Sprawiedliwości i sprzyjające mu media starają się za wszelką cenę przedstawić wycofanie się z karania więzieniem ludzi przypisujących współdziałanie Polski i narodu polskiego, których dokonano przy ekspresowej nowelizacji ustawy o IPN jako niebywały sukces okraszony wspólnym oświadczeniem premierów Polski – Mateusza Morawieckiego i Izraela Benjamina Netanjahu, zaskakujące słowa płyną z ust prof. Jana Żaryna – historyka i senatora PiS.

Polityk powiedział w rozmowie z “Tygodnikiem Solidarność”, że interesem Polski jest powrót do sprawy Jedwabnego i wznowienie ekshumacji, aby całkowicie wyjaśnić tę sprawę:

– Z powodów historycznych, i polityczno-wizerunkowych, także z punktu widzenia polskiej polityki historycznej, którą dziś prowadzimy, polska racja stanu polega na tym, by wznowić te ekshumacje [w Jedwabnem – przyp. red.], przy czym wynik oczywiście nie musi być dla nas, dla polskiej narracji pozytywny i z tym się też trzeba liczyćmówi parlamentarzysta PiS.

Reklama / Advertisement

Profesor Żaryn podkreśla, że zamknięcie tej sprawy wpłynęłoby korzystnie na stosunki polsko-żydowskie, które muszą być oparte na prawdzie:

Nie powinniśmy ulegać szantażom, tylko korzystając z deklaracji i dobrej atmosfery, szukać sprzymierzeńców po stronie żydowskiej, ponieważ mówiąc otwarcie, na tym polega zbliżanie, jeśli chodzi o relacje między dwoma narodami, że się wyjaśnia do końca te miejsca sporne, a nie żyje się tymi spornymi kwestiami jako pożywką do tego, by te relacje były złe. Albo ktoś chce, żeby były dobre relacje polsko-żydowskie, albo ktoś nie chce – dodaje.

Do tej pory, temat ekshumacji w Jedwabnem był tematem tabu dla rządzących. Wystarczy wspomnieć tylko brylującego na salonach władzy szefa fundacji From the Depths Jonny’ego Danielsa, który stwierdził w 2016 roku na wieść o akcji zbierania podpisów przez dr Ewę Kurek, która domagała się wznowienia ekshumacji: “Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się”. Działania prokuratorów IPN zostały zablokowane w 2000 roku przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego, który uległ naciskowi naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha sprzeciwiającego się wydobyciu szczątków ofiar jako działaniu niezgodnemu z zasadami religii żydowskiej.

Reklama / Advertisement

za: wPolityce.plnczas.com

Reklama / Advertisement