Prof. Musiał o Tusku: Wykonuje to, czego sobie Niemcy zażyczą.

Profesor Bogdan Musiał – historyk i znawca stosunków polsko-niemieckich skomentował w rozmowie z TVP Info relacje między Warszawą i Berlinem w ciągu ostatnich lat. Zauważył on, że kluczowa jest tutaj rola Donalda Tuska – byłego premiera i obecnego szefa Rady Europejskiej, któremu zarzucił kompletną uległość i spolegliwość wobec naszych zachodnich sąsiadów.

Historyk odniósł się także, do przekazu mediów polskojęzycznych, które finansowane są przez niemiecki kapitał. Pytany o to, czy mediom tym zależy na wyniku wyborów, odpowiedział twierdząco:

REKLAMA/Advertisement

– Niemcom zależy na tym, żeby określona partia w Polsce rządziła. I na pewno tą partią nie jest PiS – stwierdził i dodał, że partia rządząca ma kompletnie różne podejście do polskiej państwowości, jak ekipa PO-PSL. Prof. Musiał skomentował również działalność Donalda Tuska:

– Z punktu widzenia niemieckiego byłoby wspaniale – to dla nich ideał – Donald Tusk i jego spolegliwość. To, co sobie Niemcy zażyczą, to Tusk wykonuje albo robi to co trzeba i nie ma wtedy problemu. Oni chwalą ten okres jako milowy w stosunkach polko-niemieckich. Po prostu nie było problemów – zaznaczył.

REKLAMA/Advertisement

Prof. Musiał dodał, że z perspektywy Berlina nie jest właściwe, „jeśli Polska ma, nie daj Boże, jakieś własne interesy”. Odniósł on się również do dzisiejszych, polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Jego zdaniem, ma ono charakter kurtuazyjny, a strona niemiecka zdaje sobie sprawę, że PiS również może zwyciężyć w kolejnych wyborach.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement