REKLAMA

REKLAMA

Prof. Engelking-Boni: Czym się różni śmierć Polaka od śmierci Żyda? [WIDEO]

3484
Barbara Teresa Engelking jest psychologiem i socjologiem. Zajmuje się badaniem historii getta warszawskiego, okupacyjnej Warszawy i zagłady Żydów. Jest autorką książek związanych z zagadnieniami Holocaustu. Prowadzi bazę danych getta warszawskiego. Jest profesorem i kierownikiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN). Od 2014 r. jest również przewodniczącą Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Jej mężem był Michał Boni – deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, którego spoliczkował Janusz Korwin-Mikke. Engelking jest autorką takich pozycji, jak m.in. “”Szanowny panie gistapo”: donosy do władz niemieckich w Warszawie i okolicach w latach 1940-1941″, “Jest taki piękny słoneczny dzień… Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942-1945”.

REKLAMA

– Dla Żydów, którzy próbowali się ratować, zagrożeniem byli w pierwszym rzędzie Polacy-katolicy, nie Niemcy. To nie Niemcy biegali po wsiach i wyciągali Żydów z kryjówek w lasach. Niemcy, oczywiście, zabijali, ale ktoś im Żydów wskazywał albo przyprowadzał – stwierdziła, cytowana przez Onet (28 sierpnia 2005 r.) – Jak do tej pory udokumentowano śmierć ok. 800 Polaków za pomaganie Żydom. Szacuje się, że pomagało ok. 300 tysięcy. Może więc zagrożenie karą śmierci nie było tak nieuchronne, jak się powszechnie sądzi.

REKLAMA