Prof. Łon: O patriotyzmie gospodarczym [WIDEO]

Prof. Eryk Łon – ekonomista, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016–2022 był gościem “Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i Telewizji Trwam, a następnie opowiadał o swojej książce “Patriotyzm gospodarczy” w Telewizji Republika. Eryk Łon jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz wykładowcą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Patriotyzm gospodarczy jest książką opartą na serii wykładów wygłoszonych przez Eryka Łona na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Autor zachęca w niej do refleksji nad rolą narodu oraz patriotycznych postaw w kształtowaniu gospodarki, co zdaje się szczególnie wartościowe z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Łon skupia się w szczególności na zagadnieniach rynku kapitałowego i bankowości, ale interesują go także prawo finansowe, polityka pieniężna i budżetowa oraz międzynarodowe stosunki finansowe. Specjalną wagę przykłada do pojęcia patriotyzmu gospodarczego i w tej książce wyjaśnia, na czym polegają patriotyczne postawy w kontekście ekonomicznym, oraz jaki korzystny wpływ mogą mieć na polską gospodarkę. (opis wydawcy)

REKLAMA/Advertisement

– W mojej książce powoływałem się m.in. na postawy prof. Romana Rybarskiego, ogromnego autorytetu w dziedzinie ekonomii a który razem z Władysławem Grabskim przygotował reformę walutową i przyczynił się do wprowadzenia polskiego złotego oraz utworzenia Banku Polskiego – mówił prof. Łon. – Ten właśnie ekonomista uważał, że przejawiać patriotyzm konsumencki należy w takich sytuacjach, kiedy różnica między ceną a jakością nie jest zbyt wysoka z punktu widzenia produktów zagranicznych.

Zdaniem ekonomisty, w promowaniu patriotyzmu gospodarczego ważną rolę odgrywają portale internetowe oraz profile w mediach społecznościowych.

REKLAMA/Advertisement

– Bardzo ważną taką stroną jest “Swój do swego po swoje” – ocenił. – To było takie przedwojenne hasło, nośne jeszcze w czasach zaborów. Strona ta została założona przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Rolników “Swojak”.

REKLAMA/Advertisement