REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prof. Chodakiewicz: Rosja to jedyne państwo na świecie, które może zniszczyć USA. Chińczycy jeszcze nie

935

“Polska wobec zmagań geopolitycznych w Europie i na świecie” to tytuł spotkania z prof. Markiem Chodakiewiczem organizowanym przez Klub Polonia Christiana, jakie miało miejsce w Warszawie w Domu Literatury 12 lipca.

– Chciałbym, abyście się państwo zastanowili ze mną, w jaki sposób polityka Stanów Zjednoczonych wpływa na to co wy tutaj robicie – rozpoczął swój wykład prof. Chodakiewicz i kontynuował rzuconą myśl:

– Zanim jednak będziemy mogli sobie na to odpowiedzieć to trzeba na początek zrozumieć esencję i charakter polityki amerykańskiej. Dlaczego polityki amerykańskiej? Ameryka jest największym imperium na świecie. Ameryka nie kontroluje świat, ale dominuje świat czy daje światu przywództwo. W tej chwili Stanom Zjednoczonym zagrażają dwie potęgi. Numer 1 to jest Rosja. Dlatego, że postsowieci odziedziczyli sowiecki arsenał nuklearny. Jest to jedyne państwo na świecie, które może zniszczyć Stany Zjednoczone. Chińczycy jeszcze nie.

Reklama / Advertisement

Chodakiewicz miał na myśli, że Chiny, które również mają arsenał nuklearny jednak taki, który nie jest zdolny technologicznie do zniszczenia USA.

Natomiast Chiny rosną w siłę – podkreślił Chodakiewicz. – Jest to w tej chwili największa gospodarka świata. (…) Chiny są potęgą regionalną i chcą aby Amerykanie się wycofali z ich regionu, a gdzie indziej by się chcieli ze Stanami Zjednoczonymi potargać.

Reklama / Advertisement

W dalszej części wykładu prof. Chodakiewicz mówił o tym, że w trakcie wojny Niemcy i sowieci wymordowali polskie elity, ale również sowieci ograbili Polaków, zgnoili ich.

– I przez 50 lat komuna pluła w twarz. Trzeba zrozumieć, że tu jest zbiorowy syndrom braku zwycięstwa. Tylko zwycięstwo w 89. roku mogłoby to poprawić. Tylko powieszenie Jaruzelskiego i Urbana, i Kiszczaka zmontowałoby państwu dobry humor. I to by było oznaką, że wyszliście z gnoju.

A tak to nic takiego nie było. Źli się klonują. Dopiero małolaty zaczynają maszerować. I się uczą, starają się dowiedzieć jakie zło się stało. Temu narodowi potrzeba zbiorowej terapii, żeby powiedzieć co przecierpieli.

Dalej prof. Chodakiewicz przedstawił kilka opcji dla Polski na chwilę obecną.

– Patrząc na rozmaite opcje jakie są i nie wiadomo co będzie w interesie Polski macie państwo tak…
Sprzedać się Unii Europejskiej, ale Unia Europejska nie ma armii więc was nie obroni. A jak Berlin pójdzie do łóżka z Moskwą to was sprzedadzą.
Sprzedać się Berlinowi? Ale za co, jak oni was już mają jeśli chodzi o inwestycje strategiczne w Polsce, również medialne.
Sprzedać się Rosji? Kłopot polega na tym, że Moskale w swojej historii nigdy w życiu nie traktowali juniora jako partnera.
Sprzedać się Chinom? Mucha na tygrysie…

– I stąd moje wieczne powtarzanie. Trzeba wiedzieć kim się jest. Czyli dojść do ładu z samym sobą i tą przeszłością okrutną o której mówię(…). I wtedy robić racjonalne wybory. Ja dlatego sugeruję opcję amerykańską, bo wiem, że taki egzotyczny sojusz [czyli, że sojusznik jest daleko za oceanem – przyp. red.] jest mniejszym złem niż cokolwiek innego. Stany Zjednoczone nie interweniują wprowadzając pokój grobu, czy też pokój więzienia tylko pokój podboju kulturowego.

Reklama / Advertisement