REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prof. Cenckiewicz publikuje list Wałęsy do Jaruzelskiego, napisany w czasie stanu wojennego

1533
Prof. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, współautor książki “SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” oraz autor pozycji “Wałęsa. Człowiek z teczki” opublikował na Facebooku “oryginał listu kaprala Wałęsy do generała Jaruzelskiego (oryginał w kolekcji Czesława Kiszczaka w Hoover Institution) z 8 XI 1982 r”.

– Ileż kontekstów kryje ten uniżony liścik… I ileż ważnych archiwaliów jest poza Polską… – komentuje historyk. – W “Człowieku z teczki” pisałem: “Po fizycznej rozprawie wojska z „Solidarnością” Wałęsa nie zmienił swojego stanowiska wobec Jaruzelskiego i LWP. Prosił o rozmowy, a wybierając w Arłamowie formułę listu „kaprala” do „generała”, przekształcił swoje posłuszeństwo w uległość wobec Jaruzelskiego. Choć pisemna prośba kaprala miała w zamierzeniu charakter poufny i dzisiaj interpretowana jest jako „żartobliwy ton” i misterna gra, jaką rzekomo Wałęsa prowadził z reżimem, to przecież stanowiła jednoznaczne uznanie wyników wprowadzenia stanu wojennego”.

“Wydaje mi się, że nadszedł już czas wyjaśnienia niektórych spraw i działania w kierunku porozumienia” – napisał w zaprezentowanym dokumencie Wałęsa, który chciał by Jaruzelski spotkał się z nim.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement