Prof. Cenckiewicz o pomyśle pomnika Mazowieckiego: Jestem przeciwny. Negatywnie oceniam tę postać.

Prof. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i historyk zajmujący się m. in. postacią Lecha Wałęsy w negatywnych słowach odniósł się do pomysłu budowy pomnika byłemu premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu, jaki rzucił wczoraj prezydent Andrzej Duda.

Wczoraj w Polsat News, prezydent pozytywnie ocenił zarówno obrady Okrągłego Stołu, jak i samego Mazowieckiego zwanego pierwszym “niekomunistycznym premierem”.

REKLAMA/Advertisement

– Bilans nie jest jednoznacznie pozytywny, ale jest dodatni. (…) Ja nie mam wątpliwości, że był potrzebny – stwierdził prezydent i dodał, że w Warszawie powinien zostać zbudowany pomnik Tadeusza Mazowieckiego.

– Trzeba było czekać aż komunizm sam upadnie, bo komunistom po prostu zależało na wykreowaniu partnera. (…)Okrągły Stół to była zdrada elit. Od końca marca 1989 r. doszło do pewnej zmowy, która nie jest spisana tajnym aneksem, ale grupa z otoczenia Adama Michnika zaakceptowała model ustrojowy przygotowany poza Okrągłym Stołem – mówił prof. Cenckiewicz w Polsat News i dodał, że jest przeciwnikiem pomnika Mazowieckiego.

REKLAMA/Advertisement

– Jestem przeciwny budowie pomnika Tadeusza Mazowieckiego. Oceniam negatywnie tę postać. Nawet myślałem, żeby napisać jego biografię, ale chyba nie starczy mi czasu, by się tym zająć – dodał.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement