Prezydent Zeman obiecał Serbom, że postara się przekonać Czechów do cofnięcia uznania niepodległości Kosowa

Podczas oficjalnej wizyty w Serbii prezydent Czech Miloš Zeman zachwycił gospodarzy, gdy obiecał spróbować przekonać swój kraj do wycofania uznania dyplomatycznego Kosowa dokonanego w 2008 r.

Kiedy 17 lutego 2008 r. Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii, rząd czeski początkowo oświadczył, że nie uzna natychmiast Kosowa jako niepodległego państwa, a Republika Czeska będzie czekać na wspólne stanowisko Unii Europejskiej wobec tej deklaracji. Państwo czeskie uznało niepodległość zbuntowanej prowincji w dniu 21 maja 2008 r. a potem otworzyło ambasadę w Prisztinie 16 lipca tegoż roku.

– Nie jestem dyktatorem… ale mogę poruszyć tę kwestię i sprawdzić, czy to [cofnięcie uznania] jest możliwe – powiedział dzisiaj Zeman bez dalszych wyjaśnień.

REKLAMA/Advertisement

Jeśli Zeman odniesie sukces w swoim zadaniu, będzie to dyplomatyczny triumf dla Belgradu, który prowadzi intensywną kampanię mającą na celu powstrzymanie kolejnych krajów przed uznaniem ich dawnej prowincji lub przekonanie ich do wycofania uznania. Pięciu członków UE nigdy nie uznało Kosowa – Hiszpania, Grecja, Cypr, Rumunia i Republika Słowacka.

Zeman przypomniał, że czeski minister obrony Lubomir Metnar powiedział niedawno, że uznanie niepodległości byłej prowincji Serbii było „błędem dyplomatycznym” i dodał, że oznacza to, że Metnar poprze inicjatywę.

REKLAMA/Advertisement

– Prawdopodobnie będzie po mojej stronie i przekonamy się za około miesiąc, kto będzie po drugiej stronie – dodał czeski prezydent. – Kraj kierowany przez zbrodniarzy wojennych nie powinien znajdować się we wspólnocie krajów demokratycznych.

Już gdy wylądował we wtorek na lotnisku w Belgradzie, oznajmił:

– Kocham Serbię i naród serbski. I nie kocham Kosowa.

Polska uznała Republikę Kosowa 26 lutego 2008 r.

REKLAMA/Advertisement

Foto: TT/@FoldynaJaroslav

za: balkaninsight.com