Prezydent: “Zdecydowałem, że podpiszę nowelizację o rekompensacie dla mediów państwowych”

– Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych i jako niezywkle ważnych dla obywateli w wielu obszarach, zdecydowałem, że podpiszę nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej – ogłosił wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda, organizując konferencję prasową z premierem Mateuszem Morawieckim, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim oraz przewodniczącym Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

Nowela przewiduje wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami.

– Biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych, jako niezwykle ważnych dla obywateli, zdecydowałem, że podpiszę tę ustawę na pewnych warunkach, które ustaliliśmy z panem premierem i panami Przewodniczącymi – poinformował Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że sprawę finansowania mediów publicznych potraktował bardzo poważnie – wziął pod uwagę kwestie dotyczące ich funkcjonowania, także mediów regionalnych, finansów i oferty programowej. Ocenił, że stan w jakim jest dziś ta oferta i możliwość realizowania misji publicznej na poziomie podstawowym, szczególnie dla ośrodków regionalnych telewizji “jest po prostu opłakany” i wymagają one modernizacji.

REKLAMA/Advertisement