Prezydent w “Bildzie” o reparacjach od Niemiec: “To kwestia odpowiedzialności i moralności”

Prezydent Andrzej Duda w dość specyficzny sposób w wywiadzie dla niemieckiego brukowca “Bild” odniósł się do kwestii starań Polski o reparacje wojenne od Niemiec. Stwierdził, że Warszawa i Berlin są “wzorem pojednania”, a sprawa odszkodowań to “kwestia odpowiedzialności i moralności”.

– Reparacje to kwestia odpowiedzialności i moralności. Wojna, o której dziś mówimy, spowodowała w Polsce ogromne straty – stwierdził Duda. Dodał, że prezydent Lech Kaczyński polecił “opracowanie raportu, z którego jasno wynika, że straty te nie zostały nigdy wyrównane”. Co ciekawe, prezydent wbrew narracji niektórych polityków PiS, którzy mówią, że bez reparacji nie może być mowy o pojednaniu, uznał, że to między Polską i Niemcami już się dokonało.

REKLAMA/Advertisement

– Dziś mogę całym sercem powiedzieć: Polska jest wolna. Nigdy nie zapomnieliśmy historii. Ale Polska i Niemcy całkowicie się pojednały. Jesteśmy przykładem dla innych narodów. Powstało partnerstwo i przyjaźń, która nie ma sobie równych – powiedział i dodał, że to m. in. zasługa niemieckich kanclerzy Willego Brandt, Helmuta Schmidta oraz Helmuta Kohla. Przypomnijmy, że ten drugi wyrażał się z aprobatą o stanie wojennym wprowadzanym przez juntę generała Wojciecha Jaruzelskiego za aprobatą Moskwy.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement