REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prezydent Ukrainy w rocznicę Krwawej Niedzieli: Liczę na rewizję ustawy o IPN w kwestii UPA

699

Prezydent Petro Poroszenko liczy na rewizję przepisów w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej, który dotyczy “ukraińskich nacjonalistów”.

Oświadczył to w niedzielę w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci Ukraińców, którzy 10 marca 1944 r. zginęli z rąk żołnierzy polskich oddziałów partyzanckich (Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich), podczas akcji przeciwko zgrupowaniom Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w Sahryniu, Szychowicach, Modryniu, Turkowicach, Łaskowie i Miętkiem. Miała ona uprzedzić spodziewany na 16 marca atak UPA.

– Popieramy inicjatywę przeglądu i zmian w polskim prawie dotyczącym IPN w nadziei, że zostanie przeprowadzona zmiana odnośnie sytuacji dotyczącej oceny Ukraińców – powiedział Poroszenko. – Jesteśmy za profesjonalnym dialogiem na poziomie historyków, jesteśmy przeciw upolitycznianiu wrażliwych kwestii ze wspólnej historycznej przeszłości. Okropne zdarzenia przeszłości nie powinny mieć decydującego wpływu na teraźniejszość i na pewno nie powinny być decydujące dla naszej wspólnej europejskiej przyszłości.

Reklama / Advertisement

– Jestem przekonany, że zarówno w polskim jak i ukraińskim społeczeństwie jest mądrość, aby zrozumieć że każda konfrontacja między nami osłabia nas gdy wzrosło wspólne zagrożenie ze Wschodu, gdy wojna hybrydowa rozpętała się przeciwko Ukrainie – dodał prezydent Ukrainy.

za: pravda.com.ua

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement