REKLAMA/Advertisement

Prezydent Rouhani ostrzega: Wojna z Iranem będzie matką wszystkich wojen!

585

Prezydent Iranu Hassan Rouhani ostrzegł, że ewentualna wojna z Iranem będzie „matką wszystkich wojen”, podczas gdy pokój z Teheranem jest „matką wszelkiego pokoju”.

W przemówieniu transmitowanym dzisiaj na żywo w publicznej telewizji Rouhani powtórzył także gotowość Teheranu do rozmów z Waszyngtonem, jeśli amerykańskie władze zniosą wszystkie sankcje wobec Iranu.

REKLAMA/Advertisement

– Islamska Republika Iranu sprzyja rozmowom i negocjacjom, a jeśli USA naprawdę chcą rozmawiać, przede wszystkim powinny znieść wszystkie sankcje – powiedział.

Osobno Rouhani skomentował sytuację, w której Iran przetrzymuje brytyjski tankowiec “Stena Impero” zajęty w pobliżu Cieśniny Ormuz 19 lipca kilka tygodni po zajęciu przez Royal Marines irańskiego tankowca “Grace 1” w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej.

REKLAMA/Advertisement

– Cieśnina za cieśninę. Nie może być tak, że Cieśnina Ormuz jest dla was dostępna, a Cieśnina Gibraltarska nie jest dostępna dla nas – podkreślił Rouhani.

REKLAMA/Advertisement

Dodał, że Iran zmienł swoje podejście ze „strategicznej cierpliwości” na „wzajemne działanie” i odpowiedziałby na każdy krok Waszyngtonu związany z porozumieniem nuklearnym z Iranem – międzynarodowym porozumieniem (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) dotyczącym kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej, zawartym 14 lipca 2015 r. w Wiedniu pomiędzy Iranem, a sześcioma mocarstwami – w tym pięcioma nuklearnymi i równocześnie stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Dodatkową stroną porozumienia była Unia Europejska. 8 maja 2018 r. Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia

za: reuters.com