Prezydent Poznania: W Poznaniu jesteśmy otwarci na każdego człowieka. Taka powinna być Otwarta Rzeczpospolita [WIDEO]

Kilka dni temu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania zamieścił na swoim koncie facebookowym propagandowy film, który zachęca do budowania społeczeństwa multi-kulti.

– W Poznaniu jesteśmy otwarci na każdego człowieka. Taka powinna być Otwarta Rzeczpospolita – brzmi jego komentarz do nagrania.

Drugie zdanie to prawdopodobnie nawiązanie do nazwy “Otwarta Rzeczpospolita”, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii. Otwarta Rzeczpospolita powstała w 1999 r. “z potrzeby przeciwdziałania antysemickim i ksenofobicznym uprzedzeniom odżywającym w polskim życiu publicznym, zwłaszcza zaś przenikaniu tego typu treści do podręczników szkolnych

Przed trzema tygodniami Jaśkowiak (Platforma Obywatelska) wyjechał na 32. Konferencję Prezydentów Miast, który odbywał się w Jerozolimie. Przy tej okazji działacz Platformy przedstawił swoją opinię na temat ustawy o IPN i ogólnie relacji polsko-żydowskich dziennikowi “Jerusalem Post”.

– To nie jest sposób, aby zmierzyć się z tym problemem – powiedział.

Ważne jest, aby “odkryć, co stało się w tym strasznym czasie” – dodał Jaśkowiak. – Moim zdaniem byłoby znacznie lepiej, gdybyśmy zaczęli po uzyskaniu wolności w latach 90.

Jaśkowiak dodał, że pod rządami sowieckimi Polacy byli uczeni “półprawd”, po czym zaserwował zadziwiającą “arytmetykę historyczną”.

– Na przykład w szkole powiedziano mi, że w czasie II wojny światowej straciliśmy 4- 5 milionów ludzi, ale nikt nie powiedział mi, że 90% z nich było Żydami . teraz znów odkryliśmy naszą historię dzięki nowym książkom i filmom . nie było tylko bohaterów, tylko prawych. Byli też Polacy, którzy pomagali nazistom.