Prezydent o reparacjach w niemieckim “Bildzie”: Straty wojenne nigdy nie zostały wyrównane

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu niemieckiego brukowca “Bild am Sonntag” poruszył sprawę reparacji wojennych, które nigdy nie zostały Polsce wypłacone jako odszkodowanie za najazd niemieckiej III Rzeszy, zbrodnie i straty poniesione przez nasz kraj podczas II wojny światowej. Zdaniem prezydenta sprawa ta nie jest zamknięta, a wskazują na to ekspertyzy sporządzone przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Moim zdaniem reparacje nie są tematem załatwionym. W polskim parlamencie, Sejmie tą sprawą zajęła się grupa ekspertów. Posłowie omówią to i zdecydują o następnych krokach – powiedział Andrzej Duda.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent przywołał tutaj raport sporządzony przed laty przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który mówi o tym, że Polska nie otrzymała nigdy odszkodowań od Niemiec.

– Nasz zmarły prezydent profesor Lech Kaczyński był w posiadaniu ekspertyz, z których wynika, że wyrządzone Polsce straty wojenne nigdy nie zostały wyrównane. Wymienione ekspertyzy dotyczą szczególnie strat w stolicy – Warszawie, która została zrównana z ziemią. Wstępne wyniki zespołu ekspertów potwierdzają, że za nasze straty nie dostaliśmy odszkodowania. Jest to kwestia prawdy i odpowiedzialności – zaznaczył.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent był również pytany o słowa niektórych polityków Alternatywy dla Niemiec (AfD), w których bagatelizowali oni terror niemieckiego nazizmu i domagali się kompletnego zwrotu w polityce historycznej Berlina. Gospodarz Pałacu Namiestnikowskiego podkreślił, że niemiecka wina za rozpętanie II wojny światowej nie może być kwestionowana:

– Żaden uczciwy, szczery Niemiec, który poważnie traktuje historię, nie powinien tego mówić. Odpowiedzialność hitlerowskich Niemiec za wybuch wojny, Holokaust i za zabitych sześć milionów polskich obywateli jest oczywista. (…) Fakt, że żadna niemiecka partia nie kwestionowała dotychczas niemieckiej winy, umożliwił proces pojednania między Polakami a Niemcami – powiedział.

REKLAMA/Advertisement

za: wPolityce.pl