REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Prezydent o kupnie fregat z Australii: Nadal prowadzimy rozmowy.

507

Prezydent Andrzej Duda powiedział dzisiaj w czasie swojej wizyty w Australii, że temat zakupu fregat typu Adelaide nie jest sprawą zamknięta. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że rozmowy na temat kupna tych statków są ciągle prowadzone.

Prowadziliśmy rozmowy na ten temat, nadal je prowadzimy, to jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji, z jednej strony o charakterze wojskowym, ale z drugiej strony także i biznesowym, bo to jest kwestia także i polskiego przemysłu stoczniowego, ale zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty – stwierdził prezydent zapytany o to, czy polskie władze zrezygnowały z zakupu australijskich fregat.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się głosy, że Polska nie kupi fregat, a całą operację zablokował premier Mateusz Morawiecki. Według Onetu, informator portalu z bliskiego otoczenia szefa rządu wskazuje, że sprzęt z Australii jest przestarzały i nieprzystosowany do potrzeb polskiego wojska.

Reklama / Advertisement

Takim obrotem sprawy zaskoczony był Pałac Prezydencki, a tamtejsze źródło Onetu mówi, że prezydent liczy na porozumienie:

– Jesteśmy zaskoczeni, że szefowi MON nie udało się przekonać swojego zwierzchnika – premiera do podpisania listu intencyjnego. Mamy nadzieję, że obaj panowie dojdą w tej kwestii do porozumienia i premier nie będzie musiał dalej blokować działań swojego ministra – mówi informator Onetu i dodaje, że jest to kontrakt rządowy i to właśnie gabinet premiera Morawieckiego odpowiedzialny jest za ewentualne fiasko i powinien wytłumaczyć opinii publicznej powody te decyzji.

Koszty zakupu i dostosowania fregat Adelaide wyniosłyby 2 mld złotych, a budżet na modernizację Marynarki Wojennej wynosi 800 milionów złotych. Co więcej zakupione teraz statki już za 10 lat, ze względu na swój wieku musiałyby być szykowane do wycofania z użycia.

Reklama / Advertisement

za: onet.pl

Reklama / Advertisement