Prezydent Duda złożył społeczności żydowskiej życzenia z okazji święta Rosz ha-Szana

Rosz ha-Szana, w Polsce zwane też Świętem Trąbek lub Trąbkami, to judaistyczne święto Nowego Roku, pierwszy dzień kalendarza żydowskiego, obchodzone pierwszego i drugiego dnia tiszri. Upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie Bożym. W czasie Rosz ha-Szana nie wolno wykonywać żadnej pracy.

Prezydent Andrzej Duda z tej okazji złożył następujące życzenia:

Szanowni Państwo!

REKLAMA/Advertisement

z okazji Rosz ha-Szana życzę całej społeczności żydowskiej zamieszkującej w Polsce dużo zdrowia, pokoju i szczęścia.

W tradycji żydowskiej pierwsze dni miesiąca tiszri to szczególna okazja, by złożyć najlepsze życzenia, ale też podsumować mijający rok. Symbolika tego czasu odnosi się do głębokiej zadumy, której owocem jest duchowe wzmocnienie przynoszące nadzieję na przyszłość. Dlatego z całą serdecznością kieruję do Państwa słowa przekazywane w tych dniach przez Żydów: abyście byli zapisani na dobry rok.

REKLAMA/Advertisement

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości sprawia, że dzisiejsze święto ma jeszcze jeden, specjalny wymiar. Jednoczy nas w uczczeniu tej wyjątkowej rocznicy, podkreślając udział polskich Żydów w walce o niepodległość i utrzymanie wolności Rzeczypospolitej. Niech ten jubileusz będzie dla nas wszystkich okazją do wspólnej radości. Niech zjednoczy nas w poczuciu dumy z naszej całej historii i dziedzictwa.

Z całego serca życzę, aby żydowski nowy rok przyniósł wszystkim Państwu wiele dobra.

Szana Towa! Szczęśliwego Nowego Roku!

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

za: prezydent.pl

REKLAMA/Advertisement