Prezydent Duda obiecuje umorzenie składek na ZUS [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda spotkał się  dzisiaj z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefową ZUS Gertrudą Uścińską i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką.

Po spotkaniu stwierdził, że przychyla się do opinii mikroprzedsiębiorców, iż zawieszenie składek ZUS jest niewystarczającym rozwiązaniem.

REKLAMA/Advertisement

– Trudno było nie przyznać racji tym głosom, dlatego w trybie pilnym zaprosiłem pana premiera, minister rozwoju, prezes ZUS i prezes BGK i teraz przez kilka godzin dyskutowaliśmy nad zmianami w tym projekcie. Uznałem, że wprowadzenie trwałego zwolnienia, że przez 3 miesiące będzie można nie zapłacić składek na ZUS, musi zostać do ustawy wpisane, żeby była gwarancja, że ten koszt nie będzie obciążał samozatrudnionego czy najmniejszego pracodawcę, który zatrudnia do 9 pracowników – powiedział Duda.  – Po długiej dyskusji i obliczeniach ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni. mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r.

– Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia. Te rozwiązania będą, jak szacują eksperci, kosztowały ok. 13 mld zł miesięcznie. I chcę zaznaczyć, że jeżeli ten program będzie realizowany, to jest to więcej niż zaproponowano na Węgrzech, gdzie to rozwiązanie ma charakter branżowy, a u nas będzie powszechne – dodał.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement